„Cmentarz Żydowski w Pruszkowie” – promocja nowego wydawnictwa Muzeum Dulag 121!
12Żydowska diaspora przed 1939 roku w stolicy naszego powiatu liczyła mniej niż 2000 osób. Wśród pruszkowian wyznania mojżeszowego byli zarówno zwykli robotnicy czy rzemieślnicy, jak i właściciele zakładów przemysłowych. Dziś, kiedy niedawno obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, warto przybliżyć historię pruszkowskich Żydów. Dobrą ku temu okazją będą wydarzenia organizowane przez Muzeum Dulag 121. Szczegóły w materiałach dostarczonych przez organizatorów.
„Cmentarz Żydowski w Pruszkowie” – promocja nowego wydawnictwa Muzeum Dulag 121!
Z radością zapraszamy na dwudniową promocję najnowszego wydawnictwa Muzeum Dulag 121 – mapa „Cmentarz Żydowski w Pruszkowie” autorstwa Mariana Skwary. Spotkanie autorskie odbędzie się już w sobotę 3 czerwca o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum. Promocji towarzyszyć będzie również spacer historyczny po terenie cmentarza żydowskiego, który ruszy w niedzielę 4 czerwca o godz. 17.00 spod bramy cmentarza od ul. Mordechaja Gutowicza. Zapraszamy!
„Cmentarz Żydowski w Pruszkowie” Mariana Skwary to pierwsza opublikowana mapa jednego z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich na Mazowszu. Wydrukowany w formacie B2 plan cmentarza przedstawia rozkład budynków i macew, a także pełny spis wszystkich osób, których imiona lub nazwiska zachowały się na nagrobnych inskrypcjach. Na rewersie znajduje się krótki rys historyczny cmentarza, informacje dotyczące stanu jego zachowania, form architektonicznych stel nagrobnych, inskrypcji oraz motywów symbolicznych znajdujących się na nagrobkach.
Jak pisze autor we wstępie : „[…] Cmentarz żydowski przy ul. Lipowej jest jedynym trwałym i widocznym świadectwem istnienia społeczności żydowskiej w Pruszkowie. Należy do najmłodszych i najmniejszych kirkutów na Mazowszu. Los obszedł się z nim łaskawiej niż z większością cmentarzy żydowskich w Polsce. Po wielu z nich nie pozostał kamień na kamieniu, i to w znacznej części w następstwie powojennych rabunków i wandalizmu. Natomiast w Pruszkowie większa cześć cmentarnej substancji zachowała się do naszych czasów, choć trudno oszacować rozmiar strat. Historia miasta Pruszkowa jest krótka – jeszcze do lat 70. XIX w. była to mała folwarczna wioska. Dzisiaj nasze miasto może się chlubić posiadaniem w swej urbanistycznej tkance wyjątkowego obiektu. Jest nim cmentarz, na którym inskrypcje na nagrobkach są wyryte w tym samym języku, tymi samymi znakami, jakimi były pisane najstarsze teksty świata w jednej z kolebek cywilizacji europejskiej. Nagrobne kamienie przy ul. Lipowej są jakby kapsuła czasu, w której obecni mieszkańcy miasta mogą oglądać najgłębsze korzenie swej tożsamości.”
W pierwszy weekend czerwca zapraszamy na dwudniową promocję mapy cmentarza żydowskiego:
3.06.2023 g. 17.00, Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A, Pruszków
Spotkanie z Marianem Skwarą, autorem najnowszego wydawnictwa Muzeum Dulag 121 – mapy
„Cmentarz Żydowski w Pruszkowie”. Podczas spotkania porozmawiamy o historii cmentarza i pruszkowskiej społeczności żydowskiej, żydowskich tradycjach chowania zmarłych i architekturze pruszkowskiego cmentarza
4.06.2023 g. 17.00, Brama cmentarza żydowskiego przy ul. Lipowej 50 (wejście od ulicy Mordechaja Gutowicza)
Spacer historyczny po cmentarzu żydowskim z Marianem Skwarą.
Podczas obu wydarzeń mapa będzie dostępna w sprzedaży w cenie 8 złotych.